Деменція: хвороба Альцгеймера і не тільки. Все, що потрібно знати!
Що ж таке деменція?
Деменція - це не конкретна хвороба. Це синдром, спричинений руйнуванням нервових клітин і пошкодженням головного мозку за низки захворювань, що проявляється значним зниженням когнітивної функції (тобто здатності до розумової обробки інформації). Це зниження відбувається більшою мірою, ніж буває внаслідок звичайного процесу старіння.
Ознаки деменції - втрата пам'яті та порушення здатності мислити й орієнтуватися в просторі; поступово втрачається здатність виконувати повсякденні дії та спілкуватися з оточуючими людьми. З'являються поведінкові зміни, і, зрештою, стан погіршується до такої міри, що повністю втрачається можливість людини функціонувати як розумна особистість. Інвалідність за деменції настає досить рано і прогресує разом із захворюванням.
Виділяють три групи захворювань, що спричиняють маразм (ін.-грец. виснаження, згасання. Використовується як побутовий синонім деменції):
- дегенеративні захворювання мозку (найчастіше хвороба Альцгеймера),
- множинні інсульти, повторювані фізичні травми голови (струси мозку),
- захворювання, що викликають хронічну гідроцефалію.
Існують чинники, що підвищують ризик розвитку деменції. Це:
- вік (маразм поширений серед осіб віком від 65 років і старше);
- підвищений артеріальний тиск;
- цукровий діабет;
- надлишкова маса тіла, ожиріння;
- куріння та надмірне споживання алкоголю;
- соціальна ізоляція: виражений дефіцит спілкування, взаємодії з людьми;
- депресія;
- нестача фізичної та когнітивної активності.
Як деменція взагалі, так і основна її причина - хвороба Альцгеймера, не мають на сьогодні способів лікування. Однак сповільнити розвиток основної патології і навіть зупинити незворотну втрату когнітивних і практичних умінь можливо і необхідно. Також можна і потрібно підтримати пацієнтів, які живуть із цим захворюванням, і людей, які доглядають за ними.
Наукові дослідження
У кількох невеликих дослідженнях вивчали використання канабіноїдів під час лікування патології та симптоматики хвороби Альцгеймера (ХА), а також під час лікування ажитаційного компонента ПТСР. Кілька цих досліджень показали, що симптоми ПТСР зменшувалися при вживанні канабіноїдів. Крім того, канабіноїди продемонстрували антиоксидантну та протизапальну дію, і обидва процеси було вказано як основні чинники, що впливають на неврологічні ефекти Хвороби Альцгеймера. Існують деякі докази того, що збудження пов'язане з цим нейрозапальним процесом. У цьому дослідженні буде вивчено вплив канабіноїдів на поведінкові та психологічні симптоми людей з діагнозом деменція. https://ichgcp.net/ru/clinical-trials-registry/nct04436081