Стрес: як він впливає на діабет і як його знизити

Стрес — це біологічна реакція на загрозу, яка викликається викидом хімічних речовин і гормонів в організм. Він може допомогти вам впоратися з конкретною проблемою, але його надмірний вплив може завдати шкоди вашому здоров'ю. 

Постійний стрес, спричинений тривалими проблемами з рівнем глюкози в крові, може також виснажити вас психічно і фізично. Це може ускладнити управління діабетом.

Чи всі стреси шкідливі?

Стрес — це не обов'язково погано. Саме він допоміг вижити нашим предкам-мисливцям-збирачам, і він так само важливий у сучасному світі. Він може бути корисним, коли допомагає уникнути нещасного випадку, вкластися в стислі терміни або не розгубитися в умовах хаосу. 

Усі ми часом відчуваємо стрес, але те, що для однієї людини є стресом, може сильно відрізнятися від того, що відчуває інша. Прикладом тому може слугувати публічний виступ. Хтось любить гострі відчуття, а когось паралізує сама думка про це. 

Але стрес має бути тимчасовим. Після того як ви пройшли етап боротьби і втечі, пульс і дихання повинні сповільнитися, а м'язи розслабитися. Через деякий час організм повернеться до свого природного стану без будь-яких тривалих негативних наслідків. 

З іншого боку, сильний, частий або тривалий стрес може завдати шкоди психіці та здоров'ю. 

Життя таке, що повністю позбутися стресу неможливо. Але ми можемо навчитися уникати його, коли це можливо, і справлятися з ним, коли він неминучий. 

Як різні види стресу можуть впливати на діабет? 

Стрес може по-різному впливати на людей. Тип стресу також може впливати на фізичну реакцію організму. 

Коли люди з діабетом 2-го типу відчувають психічний стрес, у них, як правило, підвищується рівень глюкози в крові. У людей із діабетом 1-го типу реакція організму може бути більш різноманітною. Це означає, що в них може спостерігатися як підвищення, так і зниження рівня глюкози в крові. 

При фізичному стресі рівень цукру в крові також може підвищуватися. Це може статися через хворобу або травму. Це може вплинути на людей із діабетом 1-го або 2-го типу. 

Як визначити, чи впливає психічний стрес на рівень глюкози? 

Відстеження додаткової інформації, наприклад, дати і того, що Ви робили в момент стресу, може допомогти Вам визначити конкретні тригери. 

Наприклад, чи завжди Ви відчуваєте стрес вранці в понеділок? Якщо це так, то Ви знаєте, що вранці в понеділок потрібно вживати спеціальних заходів, щоб знизити рівень стресу і тримати глюкозу під контролем. 

Ви можете визначити, чи відбувається це з Вами, зафіксувавши рівень стресу і глюкози. 

Детальніше про розпізнавання причин стресу читайте у цій статті >

Оцінивши свій стрес, перевірте рівень глюкози. Продовжуйте робити це протягом наступних кількох тижнів. Можливо, незабаром ви помітите закономірність. 

Якщо Ви помітили, що рівень глюкози регулярно підвищується, то, найімовірніше, Ваш психічний стрес негативно впливає на рівень цукру в крові. 

Гормони стресу 

Коли ви відчуваєте небезпеку, гіпоталамус, розташований в основі вашого мозку, реагує на неї. Він посилає нервові та гормональні сигнали наднирковим залозам, які виділяють велику кількість гормонів. Ці гормони — спосіб природи підготувати вас до зустрічі з небезпекою і підвищити шанси на виживання. 

Одним із таких гормонів є адреналін. Можливо, він відомий також під назвою епінефрин, або гормон боротьби за життя. Адреналін діє дуже швидко: 

  • посилює серцебиття; 
  • збільшує частоту дихання;
  • полегшує м'язам використання глюкози;
  • звужує кровоносні судини, щоб кров надходила до м'язів;
  • стимулює потовиділення;
  • гальмує вироблення інсуліну. 

 

Хоча це і корисно в даний момент, але часті викиди адреналіну можуть призвести до: пошкодження кровоносних судин; підвищення артеріального тиску або гіпертонії; підвищеного ризику інфаркту та інсульту; головного болю; надмірної тривожності; безсоння; збільшення ваги.

Будучи основним гормоном стресу, кортизол відіграє найважливішу роль у стресових ситуаціях. До його функцій належать: 

  • підвищення вмісту глюкози в крові; 
  • допомога мозку в більш ефективному використанні глюкози; 
  • підвищення доступності речовин, що сприяють відновленню тканин; 
  • стримування функцій, які не є необхідними в ситуації, що загрожує життю; 
  • зміна реакції імунної системи; 
  • ослаблення репродуктивної системи та процесу росту; 
  • вплив на ділянки мозку, що контролюють страх, мотивацію і настрій.

 

Усе це допомагає ефективніше справлятися з високостресовою ситуацією. Це нормальний процес, необхідний для виживання людини. Але якщо рівень кортизолу залишається високим занадто довго, це негативно позначається на здоров'ї та може призвести до: збільшення маси тіла; підвищення артеріального тиску; проблем зі сном; нестачі енергії; діабету 2 типу; остеопорозу; помутніння розуму (туман у голові) і проблеми з пам'яттю; ослаблення імунної системи, що робить вас більш вразливими до інфекцій.

Які симптоми стресу? 

Іноді симптоми стресу малопомітні і ви можете не звернути на них увагу. Та слід пам'ятати, що вчасне розпізнавання цих симптомів може допомогти вам визначити стрес і вжити заходів щодо його подолання. 

Фізичні симптоми: головний біль, м'язовий біль або напруження, занадто багато або занадто мало сну, загальне відчуття нездужання, втома. 

Емоційні симптоми: невмотивованість, дратівливість, пригніченість, неспокійність, тривожність. 

Поведінкові симптоми: відстороняються від друзів і сім'ї; занадто багато або занадто мало їдять; проявляють гнів; надмірно вживають алкоголь; вживання тютюну.

Як знизити рівень стресу? 

Можна зменшити або обмежити кількість стресових факторів у своєму житті.

Ось кілька способів боротьби з різними видами стресу: 

  • регулярно займатися спортом; 
  • займатися розслаблювальними видами спорту, такими як йога або тай-чи; 
  • практикувати техніки усвідомленості, такі як медитація; 
  • уникати відомих стресових факторів, таких як соціальні ситуації з високим рівнем стресу; 
  • скоротити споживання кофеїну; 
  • проводити більше часу із близькими людьми.

 

На нашому маркетплейсі Rightway ви зможете знайти органічні природні продукти, які зможуть акуратно знизити рівень стресу в організмі через застосування CBD олій та відновити рівень цукру в крові з Кураліном

 

Напишіть нам

Будемо раді почувати ваші думки з приводу даної публікації